FAQ

Zde uvádíme nejčastější dotazy, se kterými se setkáváme. Ptejte se co nejvíce, jsme rádi, seznam budeme neustále rozšiřovat :-)

Jaký materiál jste použili na výrobu loutek?
Loutky, kulisy i rekvizity jsou vysekávány z nejkvalitnější knihařské lepenky kašírované po obou stranách. Jedná se o velice pevný, ekologický materiál, tvrdostí srovnatelný s dřevěnou překližkou a velmi příjemný zvláště do dětské ruky. Oproti dřevu však nabízí neporovnatelně vyšší kvalitu tisku, takže výsledkem jsou nádherné, živé barvy.

Proč nevyrábíte klasické marionety? Proč nabízíte pouze plošné loutky?
Od počátku jsme byli rozhodnuti, že půjdeme cestou plošných, oboustranných loutek. Důvody jsou v podstatě tři:

1) VĚK DĚTÍ
Naše divadlo je určeno pro cílovou skupinu dětí ve věku od tří do šesti let. Tyto děti ještě nejsou schopny samy vodit klasické marionety s pohyblivými končetinami na nitích. Snadno se mu nitky zamotají a v konečném důsledku je z toho rozmrzelý rodič (babička či starší sourozenec), který je musí neustále rozmotávat.

2) MOŽNOSTI TISKU
Druhým rozhodujícím faktorem byla skutečnost, že právě plocha a tisk poskytuje nekonečné možnosti, co se týče druhů loutek i dalších doplňků. Protože naší filozofií je nabídnout zákazníkům bohatý výběr náplní - neboli obsahu loutkového divadla – neboli loutkových pohádek, s mnoha rozmanitými, charakterově odlišnými postavami. Již nyní nabízíme 56 pohádkových postav s mnoha vtipnými detaily a hravou grafikou, 23 druhů kulis a 17 variant rekvizit.

3) CENA
Posledním důvodem byla pořizovací cena loutek. Kombinace materiálu a technologie výroby nám umožňuje nabídnout kompletní loutkovou pohádku za velice příznivou cenu. Pokud by zákazník chtěl tutéž pohádku v podobě marionet, musel by zaplatit několikanásobně vyšší cenu. Vysoká cena by znamenala, že pro mnoho rodin by pohádky byly nedostupné. Což nechceme, protože se snažíme, aby si naše loutky mohl koupit opravdu každý.

Co se stane, když se loutka otočí. Je oboustranná?
Ano, všechny loutky mají pečlivě vypracovaná i záda, takže pokud se loutka otáčí a odchází ze scény, dojem je zcela věrohodný.

Loutky jsou z papíru, nic nevydrží.
Omyl, nejsou z papíru, jsou z knihařské lepenky lisované pod obrovským tlakem na šířku 3 mm, takže výsledkem je pevný materiál připomínající dřevo.

Co mám dělat, když nějakou loutku ztratím?
Nic se neděje, můžete si určité loutky zakoupit i jednotlivě. Pokud tu „svou“ v naší nabídce nenajdete, zavolejte nám a pokusíme se najít nějaké řešení.


Tak, a nyní jsme u praktických záležitostí ...

Potřebuji vodící tyčky? A kolik?
Záleží na Vás. Pokud chcete hrát divadlo, nějaké vodící tyčky potřebovat budete. Počet se odvíjí od toho, k jakému účelu chcete postavy využívat.

1) TYČKY CHCI SUNDAVAT
Pokud tyčky z loutek chcete občas sundat - např. aby si děti s postavami mohly pohrát i mimo divadlo - doporučujeme používat speciální lepící gumu Kores GUMFIX. Návod k přichycení naleznete ZDE.
V tomto případě Vám stačí stejný počet tyček, který má pohádka s největším počtem postav.
Pohádku odehrajete a můžete tyčky sundat a přendat na jiné postavy.

2) CHCI POUZE HRÁT DIVADLO, TYČKY SUNDAVAT NECHCI
Pokud tyčky sundávat nechcete a přejete si loutky používat výhradně k divadlu, doporučujeme tyčky trvale na záda loutky přilepit. Můžete použít jakékoliv lepidlo na papír či dřevo, ideálně Herkules.
V tomto případě musí mít každá loutka svou vlastní vodící tyčku.

K čemu jsou ty dřevěné nožičky?
BOTKY jsou dřevěné stojánky, který je možno použít jako nožičky k figurkám či loutkám. Postava s botkami se stává hračkou nebo krásnou dekorací dětského pokoje. Pro jednu figurku doporučujeme 2 ks.

Jak je to se stojánky u jednotlivých kulis?
Všechny přídavné kulisy neboli doplňky scény mají své vlastní kartonové stojánky a jsou vždy přibalené.

Mají i loutky stojánky?
Loutky kartonové stojánky nemají. Pokud chcete, aby loutky stála, zakupte ji dřevěné botky - viz výše. Výjimkou jsou malé postavy u společenské hry Karkulka s kůzlátky. Tyto o 50% zmenšené postavy své vlastní kartonové stojánky mají, protože kromě loutek plní i funkci herních figurek ve společenské hře.

Co to je rekvizita?
Co by si počala ježibaba v Perníkové chaloupce bez lopaty či vlk bez brýlí a babiččina čepce? 
Rekvizity jsou drobné doplňky k postavám, které mohou být pro děj pohádky klíčové. Detaily nesmíme nikdy podcenit ...:-)

Jak přilepím rekvizitu k loutce?
Opět použijte lepící gumu Kores GUMFIX - návod ZDE.


Nyní se dostáváme k divadlům ...

Abych mohl(a) hrát divadlo, musím si koupit celé a to je moc drahé.
Není tomu tak. Naše divadlo využít můžete, ale pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete či ho nemůžete ihned koupit, nic se neděje. Pro účely divadla a ztvárnění pohádky zcela postačí základní loutkové balíčky, které obsahují hlavní postavy k pohádce - tzv. FIGURKY V SADÁCH - odkaz ZDE. Jedná se o velmi oblíbenou variantu, nejlevnější a nejjednodušší.

Naopak máme zkušenost, že malé děti ve věku od cca 3 let žádnou velkou divadelní konstrukci nepotřebují. Na prožití pohádky jim zcela postačí hlavní postavy, bez tyček a nožiček. Pohádka se odehrává kdekoliv, na procházce, v postýlce, na stole, v autě, pohádkové postavy jsou stále přítomné. Děti mají oči navrch hlavy a s postavami neustále komunikují.

Větší děti v předškolním věku již divadlo vyžadují. Ale opět záleží na fantazii, kreativitě, představách a finančních možnostech. Někdo spíše upřednostní více pohádek s tím, že např. své divadlo již má anebo si ho vyrobí či bude improvizovat za pomoci stolu či židle. Někdo zase dá přednost krásnému divadlu, zkrátka záleží na každém ...

Pokud si koupím divadlo s jednou pohádkou a potom chci další pohádku, musím kupovat znovu celé divadlo?
Nikoliv. Stačí Vám již doplňovat pouze jednotlivé pohádky.

Které divadlo si mám vybrat, dřevěné nebo kartonové? A jdou do nich všechny loutky?
Co se týče výběru divadla, záleží zcela na Vás, protože loutky, kulisy i rekvizity jsou určeny do obou typů divadel. Pozor, výjimkou jsou figurky u společenské hry Karkulka s kůzlátky. Tyto postavičky jsou zmenšené o 50% a do velkých divadel určené nejsou, pouze do malého divadla, které je součástí společenské hry, odkaz ZDE.

Chcete se ještě na něco zeptat? Prosím, napište ...