Jak vodit loutky

V tomto článku nabízíme několik praktických rad týkající se vodících tyček. Jistě jste si všimli, že v loutkovém divadle se loutky vodí shora.K tomu slouží vodítko či vodící tyčka k loutce. U většiny našich loutek vodítka přibalena nejsou, ale nabízíme je samostatně. Loutky můžete vodit i zdola. Rázem vznikne maňásek.

KOLIK TYČEK POTŘEBUJI A JAK JE PŘIPEVNÍM?
Ke správné volbě optimálního počtu tyček si zodpovězte tyto dotazy:

A: Mé dítě je malé. Potřebuji vůbec divadlo? Nestačí mi pouze loutky?
Odpověď zní NEPOTŘEBUJETE. Máme zkušenost, že velmi malé děti ještě divadlo nepotřebují, zcela jim dostačují postavy. Nepotřebují tudíž ani žádné tyčky.

B: Budou si mé děti s loutkami hrát i jinde než v loutkovém divadle? Na procházce, v kočárku, v autě, v domečku ...
Pokud předpokládáte, že děti si budou s loutkami hrát i jinde, než v loutkovém divadle, tyček potřebujete podstatně méně. Stačí Vám takový počet, kolik obsahuje pohádka s největším počtem postav. Případně lze vycházet z toho, že člověk má dvě ruce a udrží dvě tyčky. Pokud hraje rodič s dítětem, je dobré mít alespoň čtyři tyčky. Zjednodušeně se dá říci, že minimum jsou čtyři tyčky, ale musíte je měnit.

C: Budou mé děti používat loutky pouze v loutkovém divadle?  
Pokud Vaše děti budou provozovat čistě divadelní hry, doporučujeme, aby každá loutka měla svou pevně přilepenou tyčku. Týká se to zejména větších dětí anebo dětí, které se věnují např. dramatickému kroužku. Použijte jakékoliv lepidlo na papír či na dřevo, výborné je lepidlo pro modeláře HERKULES. Naneste trochu lepidla na spodní kulatou část tyčky, přiložte ji zezadu k loutce a nechte zaschnout - viz obrázek.

JAK MOHU TYČKY PŘIPEVNIT?
Pokud chcete tyčku lepit, použijte jakékoliv lepidlo na papír či dřevo. Ideální je např. lepidlo pro modeláře Herkules.

Pokud chcete tyčky měnit, doporučujeme lepící hmotu Kores GUMFIX. nebo FABER CASTELL. Hmota je perforovaná s předsekanými čtverečky. Neničí loutky ani tyčky a lze ji používat opakovaně, fixuje okamžitě.

DŮLEŽITÉ! Pokud použijete fixační hmotu, vždy tyčky po produkci ze zad loutky sundejte. Při delší ponechání hmoty na loutce by mohlo dojít k navlhnutí.

  • Odloupněte čtvereček a přitiskněte na spodní kulatou část tyčky - viz obrázek.
  • Přiložte na záda loutky a pevně stiskněte.voditko-tycka

 

 Tyčky, lepidlo a lepící hmotu Kores Gumfix objednejte v kategorii TYČKY, BOTKY, LEPENÍ.


JAK PŘIPEVNÍM REKVIZITY K LOUTKÁM?

Opět doporučujeme lepící hmotu Kores GUMFIX. Použijte jeden čtvereček a rekvizitu jednoduše na loutku přitiskněte.

perníkova-chaloupka-loutkova-pohadka-9