NOVINKY

ROZHOVOR PROMAMINKY.CZ

Hrajte divadlo, vaše děti to ocení
Náš svět ovládla technika. Děti tráví hodiny u tabletu, televizí, počítačů. Rodiče tráví celé dny v práci. Není divu, že spoustu dětí má malou slovní zásobu, špatně vyslovují některé hlásky, a neumí si hrát. Pojďme se společně vrátit o pár desítek let zpátky, do dob, kdy spolu rodiny trávily víc času, místo tabletu četli knížky a místo televize hráli divadlo. Zkuste to taky! S divadly Marionetino je to velká zábava! Navíc podpoříte u vašich dětí nejen vývoj řeči, ale také fantazii a kreativitu.

Divadlo Marionetino

Některé z vás, maminek, se již na našich akcích mohly seznámit s divadly Marionetino (například na festivalu Hravě a zdravě v Řevnicích, nebo aktuálně na veletrhu For Babies v pražských Letňanech). Za touto úžasnou hračkou stojí rodinná firma manželů Drdlových. A protože u vás se tato divadla těší velké oblibě a i nám se velmi líbí, udělaly jsme s paní Kateřinou Drdlovou rozhovor. 

Nikola: Kdy a jak vznikl nápad vytvořit loutkové divadlo Marionetino?

Kateřina: Na tu chvíli si vzpomínám velice přesně. Bylo to na podzim, v předvánočním období, naše děti byly malé a my jsme s manželem přemýšleli, jaký dárek by jim Ježíšek mohl přinést. Vzpomněla jsem si na vlastní dětství a uvědomila si, že děti již jsou ve věku, kdy by pro ně loutkové divadlo mohlo být ideálním dárkem. Ihned jsem se pustila do hledání, chtěla jsem divadélko barevné, veselé, s milými a přátelskými loutkami. Bohužel jsem žádné takové nenašla a právě tehdy nás napadlo: „Co kdybychom si tedy divadlo vyrobili?“


Nikola: V čem je Marionetino jiné, jedinečné? Co divadlo u dětí rozvíjí?

Kateřina: Co se vzhledu týče, naše loutkové divadlo vyniká barevností, konstrukční jednoduchostí a roztomilým výtvarným zpracováním.

Hlavní odlišnost však spočívá v obsahu divadla. Od počátku jsme si říkali, že kromě divadla chceme zákazníkům nabídnout zejména loutkové pohádky, které chápeme jako náplně do loutkového divadla či jakési divadelní hry. Protože právě v těchto pohádkách spočívá hlavní přínos loutkového divadla. Díky pohádkám se děti seznamují s krásnými příběhy, kde dobro vítězí nad zlem. Při hře si významně rozšiřují svou slovní zásobu a vyjadřovací schopnosti. Díky aktivnímu hraní se úžasně rozvíjí jejich kreativní myšlení, fantazie i schopnost improvizace. A jak většina z nás na vlastní kůži poznala, v profesním životě bývají perfektní vyjadřovací schopnosti a umění (sebe)prezentace velkou výhodou.

Zákazníci si tyto loutkové pohádky mohou zakoupit v různých variantách, samostatně nebo jako součást celých divadelních setů. Právě díky propracovanému konceptu loutkových pohádek jsme letos získali dvě významná ocenění, ze kterých máme obrovskou radost. Jedná se o ocenění od odborníků s názvem Správná hračka, které můžeme trvale užívat na vybraných výrobcích. Další cenu jsme získali v soutěži Dobrá hračka 2016, ve které jsme získali první cenu v kategorii pro předškoláky.

Nikola: Z čeho je divadélko vyrobené a je takový materiál odolný dětem? Pro jak staré děti je určeno?

Kateřina: S ohledem na věk dětí jsme od počátku volili plošné loutky a to kvůli jednoduchosti a nákladům. Naše divadélka s loutkami jsou určena pro děti od tří let. Děti v tomto věku nejsou schopné samy vodit složité marionety, nitky se jim zamotávají a nakonec jsou z toho mrzutosti. Nehledě na to, že pořizovací cena marionet s pohyblivými končetinami je mnohonásobně vyšší.

Naše loutky, kulisy i rekvizity jsou vysekávané z nejkvalitnější knihařské lepenky. Jsou plošné, vždy oboustranné a mají krásně malovanou nejen přední část, ale i záda. Snažili jsme se, aby cena loutek byla opravdu příznivá a mohl si je dovolit opravdu každý, aniž by ovšem ztrácely na kvalitě. Proces vývoje a výroby byl složitý, ale myslíme si, že nakonec se nám myšlenka skloubit kvalitu i cenu podařila. Dnes si u nás zákazníci mohou koupit jednotlivé loutky již od 35 Kč a celé pohádkové sady již od 75 Kč. Jsme rádi, že můžeme vašim maminkám loutky nabídnout také v malých sadách ve Věrnostním programu.

Nikola: Vaše divadélka jsou nádherně ilustrovaná, kdo vám je ilustroval?

Kateřina: Veškeré výtvarné návrhy loutek, kulis i divadel pro nás vytvořila skvělá výtvarnice Lenka Procházková. Stejně jako Lenka jsou její kresby pozitivní, plné optimismu, radosti, vtipu. S Lenkou je radost spolupracovat, z jejích kreseb vyzařuje pozitivní myšlení a vždy dobrá nálada.
 

Nikola: Jak se dá s divadélkem hrát - musím k nim mít vodící tyč nebo stojí figurky na podstavci?
Kateřina: Obojí je možné. Zákazníci mohou loutkám vodící tyčku přilepit či za pomoci speciální lepící gumy využít možnosti, kdy lze tyčku sundat a opětovně nasadit. Stejně tak mohou loutkám obout botky, takže loutka hezky stojí a může plnit i funkci krásné dekorace.

Musím ještě zmínit i třetí možnost, která je velmi oblíbená, nejlevnější a nejjednodušší. Máme zkušenost, že velmi malé děti žádné velké divadlo nepotřebují. Na úžasné prožití pohádky jim stačí pouze hlavní pohádkové postavy, bez tyček či nožiček. Pohádka se odehrává kdekoliv, na procházce, v postýlce, na stole nebo v autě, pohádkové postavy jsou stále přítomné. Děti mají oči navrch hlavy, pohádku silně prožívají, do děje zasahují a s postavami neustále komunikují.

Nikola: A co když se mi nějaká figurka ztratí nebo zničí?
Kateřina: Prodáváme všechny figurky i jednotlivě, takže pokud se stane, že se některá figurka zničí nebo ztratí, není problém si náhradní figurku za pár korun dokoupit.

Nikola: Někteří rodiče nejsou příliš kreativní nebo si pohádky nepamatují. Můžou i přesto divadlo se svými dětmi hrát?
Kateřina: Samozřejmě mohou. Pokud si rodiče děj pohádky úplně přesně nepamatují či by nějakou inspiraci uvítali, nabízíme k pohádkám také texty v podobě scénářů. Scénáře jsou texty vytvořené na míru našim loutkám i kulisám a vychází ze všeobecně známého děje. K některým pohádkám nabízíme i alternativní scénáře, tzv. pohádky NARUBY, ve kterých se děj zamotá a může se vyvinout nečekaným směrem.

Na scénáře navazují pracovní přílohy s pracovními listy. V pohádkách totiž často zazní témata, nad kterými je dobré se pozastavit, dětem je blíže vysvětlit či je dále rozvést. Pracovní listy slouží k malování, vyrábění a řešení různých úkolů.
 

Nikola: Jak takové divadélko vzniká - testujete je v rodině?
Kateřina: Vznik takového divadla je poměrně dlouhý proces. Nejdřív přemýšlíme o konstrukci a vůbec technickém řešení výrobku. V této fázi se snažíme skloubit veškeré aspekty, o kterých v tuto chvíli víme, jako je funkčnost, velikost, materiál, způsob skládání, trvanlivost materiálu, ale i způsob balení, možnost vystavení v obchodě atd.

Další fáze se nese ve znamení výroby prototypů. Neboli jinými slovy celá pracovna je zavalena maketami výrobku, na kterých testujeme materiál, velikost a funkčnost. Tato fáze trvá tak dlouho, dokud výrobek takzvaně „neuzraje“.

Poté, co se definitivně rozhodneme pro konstrukční řešení, tvar i velikost, vývoj postupuje do další fáze, kdy se vytváří grafika a budoucí výrobek se již konzultuje s výrobci. Následně hotový návrh odchází do výroby. Ve chvíli, kdy přijíždí první kusy z výroby, nastává tzv. „hodina pravdy“. Teprve v tuto chvíli vidíme, zda všechna práce a úsilí přinesla kýžený výsledek. Dokud člověk fyzicky nedrží hotový výrobek v ruce, nemůže si být jistý, že vše funguje tak jak má a jak si ve svých návrzích představoval.
 

Nikola: Kdo u vás doma hrál divadlo?
Kateřina: S loutkovým divadlem jsme si často hrály s mou starší sestrou. Také jsme jezdívali k babičce do severních Čech, což byl odjakživa loutkářský kraj, kde loutkářství mělo hluboké kořeny. Hra s loutkovým divadlem u nás byla vlastně na denním pořádku.

Nikola: Máte nějaký kamenný obchod? Je možnost si divadélko někde osobně prohlédnout, osahat?
Kateřina: Naše zboží nabízíme v internetovém obchodě www.kufrik.cz. Kamenný obchod bohužel v tuto chvíli nemáme, nicméně na Praze 8 máme vzorkovnu, kde je možno si celý sortiment prohlédnout. Loutky\ i divadla si můžete koupit s 20% slevou jen pro maminky z tohoto webu ProMaminky.cz v kategorii Nákup a prodej (zadejte kód, který tam najdete). Pravidelně se zúčastňujeme prezentačních akcí na knižních veletrzích či na veletrzích určených pro děti. Aktuálně je to například veletrh For Babies v pražských Letňanech, kde jsme spolu s vámi na stánku ProMaminky.cz a děláme radost dětem (i maminkám). Na akcích se snažíme co nejlépe vystavit celý sortiment a zákazníkům představit co nejvíce atraktivních nabídek. Na všechny se moc a moc těšíme :)

http://www.promaminky.cz/clanky/rozvoj-a-vychova-ditete-106/hrajte-divadlo-vase-deti-to-oceni-410

ROZHOVOR PRO AGÁTIN SVĚT

ROZHOVOR PRO AGÁTIN SVĚT

JAK SE TVOŘÍ LOUTKOVÉ DIVADLO


Nakoukněte s námi za oponu rodinné firmy manželů Drdlových, kteří vyrábí jedinečné loutkové divadlo Marionetino i pro vaše děti.

RODINA-S-DIVADLEM

Jaká byla Vaše osobní cesta k loutkovému divadlu?

Na počátku byly naše návštěvy u babičky v severních Čechách. Babička měla ve skříni různé „poklady“, věci vonící tajemstvím a dávnými příběhy. Mezi nimi byly také staré výtisky dětského časopisu Srdíčko za 30. let minulého století. V něm se pravidelně zveřejňovaly scény pro loutky v podobě kratičkých scénářů. Jako děti jsme v nich zaujatě listovaly a objevovaly Kašpárka se Škrholou, čarodějnicí a drakem. Samozřejmě jsme poté uvedené scény předváděly za pomoci improvizovaných kostýmů z babiččiny skříně.

Později nám rodiče koupili jediné tehdy dostupné loutkové divadlo se základní řadou loutek. Začalo tím krásné období našich dětských představení, zvláště o letních prázdninách na chatě. Tatínek nám postavil na zahradě dřevěnou chaloupku, která vypadala téměř jako perníková. Před chaloupkou se shromažďovaly téměř všechny děti ze sousedství. Okénko chaloupky bylo podium, zde probíhala všechna představení.

Když se nám narodily děti, chtěli jsme jim s manželem také sehnat nějaké divadlo. Nemohli jsme ale objevit žádné, které by splňovalo naši představu. Chtěli jsme divadélko veselé, barevné, s roztomilými loutkami a kulisami. Takové, které by si děti oblíbily, s loutkovými kamarády se ztotožnily a společně s námi prožívaly pohádkové a jiné příběhy.

Nakonec jsme se rozhodli, že se pokusíme divadélko vytvořit sami. Oslovili jsme výtvarnici Lenku Procházkovou a nyní je to již osm let, co naše divadélka přinášejí kouzelné chvíle spoustě dalších dětí.

Pohádky v mnoha formách a samozřejmě v různé kvalitě mají dnes děti všude kolem sebe, stačí pustit televizi či počítač. Není loutkové divadlo už překonané?

Loutkové divadlo určitě není překonaná záležitost. V dnešní době je stále více rodičů, kteří si uvědomují, že je dětem potřeba nabídnout i něco jiného, než ovladač k televizi, počítač nebo chytrý mobilní telefon. Hledajívyvážený přístup a nakupují kreativní hračky s přidanou hodnotou. A takovou hračkou je právě divadlo.Podporuje dětskou fantazii a pomáhá vytvářet bohatou slovní zásobu. Loutkové divadlo je hračka, se kterou si hrají nejvíce děti ve věku od tří do šesti let. Tedy ještě v době, než zasednou k počítačům a než dostanou první mobilní telefon.

Zkusme také porovnat vnímání dítěte při sledování pohádky v televizi anebo v loutkovém divadle. V televizi pohádka běží, dítě ji sleduje a nemá sebemenší možnost děj jakkoliv ovlivnit či do něj vstupovat. Dítě je pasivní, protože nemá důvod se jakkoliv aktivně projevovat.

V případě, že mu rodič (sourozenec, babička, kamarád apod.) hraje pohádku v loutkovém divadle, je situace úplně jiná. Dítě může komunikovat s loutkami, napovídat, upozorňovat na nebezpečí či nasměrovat děj jiným směrem. Zkrátka, nevědomky se aktivuje kreativní myšlení, probouzí fantazie a přirozeně se prohlubuje schopnost improvizace. A to ani nezmiňuji situaci, kdy hraje dítě a rodič je publikum. Loutkové divadlo zcela zásadně zlepšuje komunikační schopnosti, které jsou tak důležité zejména v dnešní době. Navíc prohlubuje mezilidské vztahy a předchází případným sociálním úzkostem, ale to bychom se dostali ještě někam jinam.

Věříte, že loutky a pohádky mohou být v dnešní době dost silné a přitáhnout děti a rodiče ke společnému domácímu hraní?

My věříme, že ano. Pohádky jsou silné v tom, že nám přinášejí prověřené a oblíbené příběhy. Jsou tu s námi staletí, každý je zná, děti i rodiče je mají rádi. My se navíc snažíme s loutkovým divadlem přinášet právě ty pohádkové příběhy. Neprodáváme jen hezkou krabici s figurkami. Snažíme se hru usnadnit. Proto jsme k pohádkám vytvořili spoustu veselých scénářů, které mohou sloužit jako předloha či pouze jako inspirační podnět. Rodiče tak nemusí hry vymýšlet nebo se rozpomínat na to, jak to v té pohádce vlastně je.

A pokud jde o společné domácí hraní, nejde o to, že rodiče budou den co den hrát s dětmi divadlo. Jde spíše o tykrásné, společné chvilky, na které člověk v dospělosti tak rád vzpomíná a které ho vždy zahřejí na duši.

Navíc je dobré brzy přenechat iniciativu dětem, zapojit je a nechat je hrát. Aby měly možnost se projevit a dát plně průchod své fantazii. Po několika dnech najednou zjistíte, jaké úžasné příběhy vaše dítě vymýšlí, jak umí vyprávět a jak rychle se rozvíjí jeho osobnost i slovní zásoba.

Nabízíte divadla dřevěná i kartonová, spoustu loutek a kulis ... Jak se vlastně divadlo vyrábí?

Od počátku jsme volili moderní materiály s moderními způsoby výroby. Jinými slovy, chtěli jsme vyrábět tradiční hračku, ale využít možnosti, které dnešní tiskařské stroje nabízí.

Jako materiál jsme zvolili ekologickou, oboustranně kašírovanou knihařskou lepenku, která je tvrdostí srovnatelná se dřevem, nicméně její pořizovací náklady jsou mnohem nižší. Z tohoto materiálu se za pomocí raznic vysekávají jednotlivé loutky, kulisy i rekvizity. Materiál je příjemný do ruky a snadno se kombinuje s dřevěnými doplňky.

Od počátku jsme byli rozhodnuti, že půjdeme cestou plošných, oboustranných loutek. Důvody jsou dva. Prvním je věk dětí. Naše divadlo je určeno pro děti ve věku od tří do šesti let, které ještě nejsou schopny samy vodit klasické marionety s pohyblivými končetinami na nitích. Snadno se mu nitky zamotají a v konečném důsledku je z toho rozmrzelý rodič (babička či starší sourozenec), který je musí neustále rozmotávat. Naše plošné loutky jsou zcela jednoduché, nezamotají se a i malé tříleté dítě s nimi může snadno manipulovat.

Druhým rozhodujícím faktorem byla skutečnost, že právě plocha a tisk poskytuje nekonečné možnosti, co se týče druhů loutek i dalších doplňků. Již nyní nabízíme 56 pohádkových postav s mnoha vtipnými detaily a hravou grafikou, 23 druhů kulis a 17 variant rekvizit.

Jakým směrem chcete značku Marionetino dále posouvat?

Směrů, nápadů a myšlenek je mnoho, snažíme se aktuálně reagovat na podněty a požadavků zákazníků. Nově zavádíme edukativní společenské hry ve spojení s loutkovým divadlem a do budoucna plánujeme rozšířit řadu kreativních hraček, protože, dle našeho názoru, právě kreativní hračky přispívají největší měrou ke všestrannému rozvoji dítěte. Což je hlavní důvod, cíl i smysl celé naší práce.

https://www.agatinsvet.cz/manzele-drdlovi-jak-se-tvori-loutkove-divadlo

SPRÁVNÁ HRAČKA

Hračky, které rozvíjí KREATIVNÍ MYŠLENÍ a FANTAZIIOSVĚDČENÍ
Hračky, které významně rozšiřují SLOVNÍ ZÁSOBU a zlepšují KOMUNIKAČNÍ SCHOPNOSTI
Hračky, které významnou měrou přispívají k jedinečným a neopakovatelným zážitkům s Vašimi dětmi

THE RIGHT TOY EXPERT'S CHOICE
Ocenění odborníků SPRÁVNÁ HRAČKA
BANNER-SPRÁVNÁ-HRAČKA

47639-11 (D+3 Karkulka, Perník, Koza)47643-(1)47640-10 (D+3 Budulínek, Bouda, Koblížek)

OCENĚNÍ DOBRÁ HRAČKA 2016

Děkujeme zákazníkům za ocenění v soutěži DOBRÁ HRAČKA 2016, kterou vyhlásil náš oblíbený Agátin svět a kterému velice držíme palce.  V této soutěži jsme získali 1.cenu v kategorii pro předškolní děti jako jediní čeští výrobci. Takové ocenění nás nesmírně těší, ale současně velmi zavazuje. Plní nás pokorou i snahou tomuto čestnému ocenění dostát a jít neustále s vývojem divadla kupředu.

logo

Dobrá hračka 2016 - tisková zpráva

Stránka 1 z 1 - 4 položek celkem