ROZHOVOR PROMAMINKY.CZ

Hrajte divadlo, vaše děti to ocení
Náš svět ovládla technika. Děti tráví hodiny u tabletu, televizí, počítačů. Rodiče tráví celé dny v práci. Není divu, že spoustu dětí má malou slovní zásobu, špatně vyslovují některé hlásky, a neumí si hrát. Pojďme se společně vrátit o pár desítek let zpátky, do dob, kdy spolu rodiny trávily víc času, místo tabletu četli knížky a místo televize hráli divadlo. Zkuste to taky! S divadly Marionetino je to velká zábava! Navíc podpoříte u vašich dětí nejen vývoj řeči, ale také fantazii a kreativitu.

Divadlo Marionetino

Některé z vás, maminek, se již na našich akcích mohly seznámit s divadly Marionetino (například na festivalu Hravě a zdravě v Řevnicích, nebo aktuálně na veletrhu For Babies v pražských Letňanech). Za touto úžasnou hračkou stojí rodinná firma manželů Drdlových. A protože u vás se tato divadla těší velké oblibě a i nám se velmi líbí, udělaly jsme s paní Kateřinou Drdlovou rozhovor. 

Nikola: Kdy a jak vznikl nápad vytvořit loutkové divadlo Marionetino?

Kateřina: Na tu chvíli si vzpomínám velice přesně. Bylo to na podzim, v předvánočním období, naše děti byly malé a my jsme s manželem přemýšleli, jaký dárek by jim Ježíšek mohl přinést. Vzpomněla jsem si na vlastní dětství a uvědomila si, že děti již jsou ve věku, kdy by pro ně loutkové divadlo mohlo být ideálním dárkem. Ihned jsem se pustila do hledání, chtěla jsem divadélko barevné, veselé, s milými a přátelskými loutkami. Bohužel jsem žádné takové nenašla a právě tehdy nás napadlo: „Co kdybychom si tedy divadlo vyrobili?“


Nikola: V čem je Marionetino jiné, jedinečné? Co divadlo u dětí rozvíjí?

Kateřina: Co se vzhledu týče, naše loutkové divadlo vyniká barevností, konstrukční jednoduchostí a roztomilým výtvarným zpracováním.

Hlavní odlišnost však spočívá v obsahu divadla. Od počátku jsme si říkali, že kromě divadla chceme zákazníkům nabídnout zejména loutkové pohádky, které chápeme jako náplně do loutkového divadla či jakési divadelní hry. Protože právě v těchto pohádkách spočívá hlavní přínos loutkového divadla. Díky pohádkám se děti seznamují s krásnými příběhy, kde dobro vítězí nad zlem. Při hře si významně rozšiřují svou slovní zásobu a vyjadřovací schopnosti. Díky aktivnímu hraní se úžasně rozvíjí jejich kreativní myšlení, fantazie i schopnost improvizace. A jak většina z nás na vlastní kůži poznala, v profesním životě bývají perfektní vyjadřovací schopnosti a umění (sebe)prezentace velkou výhodou.

Zákazníci si tyto loutkové pohádky mohou zakoupit v různých variantách, samostatně nebo jako součást celých divadelních setů. Právě díky propracovanému konceptu loutkových pohádek jsme letos získali dvě významná ocenění, ze kterých máme obrovskou radost. Jedná se o ocenění od odborníků s názvem Správná hračka, které můžeme trvale užívat na vybraných výrobcích. Další cenu jsme získali v soutěži Dobrá hračka 2016, ve které jsme získali první cenu v kategorii pro předškoláky.

Nikola: Z čeho je divadélko vyrobené a je takový materiál odolný dětem? Pro jak staré děti je určeno?

Kateřina: S ohledem na věk dětí jsme od počátku volili plošné loutky a to kvůli jednoduchosti a nákladům. Naše divadélka s loutkami jsou určena pro děti od tří let. Děti v tomto věku nejsou schopné samy vodit složité marionety, nitky se jim zamotávají a nakonec jsou z toho mrzutosti. Nehledě na to, že pořizovací cena marionet s pohyblivými končetinami je mnohonásobně vyšší.

Naše loutky, kulisy i rekvizity jsou vysekávané z nejkvalitnější knihařské lepenky. Jsou plošné, vždy oboustranné a mají krásně malovanou nejen přední část, ale i záda. Snažili jsme se, aby cena loutek byla opravdu příznivá a mohl si je dovolit opravdu každý, aniž by ovšem ztrácely na kvalitě. Proces vývoje a výroby byl složitý, ale myslíme si, že nakonec se nám myšlenka skloubit kvalitu i cenu podařila. Dnes si u nás zákazníci mohou koupit jednotlivé loutky již od 35 Kč a celé pohádkové sady již od 75 Kč. Jsme rádi, že můžeme vašim maminkám loutky nabídnout také v malých sadách ve Věrnostním programu.

Nikola: Vaše divadélka jsou nádherně ilustrovaná, kdo vám je ilustroval?

Kateřina: Veškeré výtvarné návrhy loutek, kulis i divadel pro nás vytvořila skvělá výtvarnice Lenka Procházková. Stejně jako Lenka jsou její kresby pozitivní, plné optimismu, radosti, vtipu. S Lenkou je radost spolupracovat, z jejích kreseb vyzařuje pozitivní myšlení a vždy dobrá nálada.
 

Nikola: Jak se dá s divadélkem hrát - musím k nim mít vodící tyč nebo stojí figurky na podstavci?
Kateřina: Obojí je možné. Zákazníci mohou loutkám vodící tyčku přilepit či za pomoci speciální lepící gumy využít možnosti, kdy lze tyčku sundat a opětovně nasadit. Stejně tak mohou loutkám obout botky, takže loutka hezky stojí a může plnit i funkci krásné dekorace.

Musím ještě zmínit i třetí možnost, která je velmi oblíbená, nejlevnější a nejjednodušší. Máme zkušenost, že velmi malé děti žádné velké divadlo nepotřebují. Na úžasné prožití pohádky jim stačí pouze hlavní pohádkové postavy, bez tyček či nožiček. Pohádka se odehrává kdekoliv, na procházce, v postýlce, na stole nebo v autě, pohádkové postavy jsou stále přítomné. Děti mají oči navrch hlavy, pohádku silně prožívají, do děje zasahují a s postavami neustále komunikují.

Nikola: A co když se mi nějaká figurka ztratí nebo zničí?
Kateřina: Prodáváme všechny figurky i jednotlivě, takže pokud se stane, že se některá figurka zničí nebo ztratí, není problém si náhradní figurku za pár korun dokoupit.

Nikola: Někteří rodiče nejsou příliš kreativní nebo si pohádky nepamatují. Můžou i přesto divadlo se svými dětmi hrát?
Kateřina: Samozřejmě mohou. Pokud si rodiče děj pohádky úplně přesně nepamatují či by nějakou inspiraci uvítali, nabízíme k pohádkám také texty v podobě scénářů. Scénáře jsou texty vytvořené na míru našim loutkám i kulisám a vychází ze všeobecně známého děje. K některým pohádkám nabízíme i alternativní scénáře, tzv. pohádky NARUBY, ve kterých se děj zamotá a může se vyvinout nečekaným směrem.

Na scénáře navazují pracovní přílohy s pracovními listy. V pohádkách totiž často zazní témata, nad kterými je dobré se pozastavit, dětem je blíže vysvětlit či je dále rozvést. Pracovní listy slouží k malování, vyrábění a řešení různých úkolů.
 

Nikola: Jak takové divadélko vzniká - testujete je v rodině?
Kateřina: Vznik takového divadla je poměrně dlouhý proces. Nejdřív přemýšlíme o konstrukci a vůbec technickém řešení výrobku. V této fázi se snažíme skloubit veškeré aspekty, o kterých v tuto chvíli víme, jako je funkčnost, velikost, materiál, způsob skládání, trvanlivost materiálu, ale i způsob balení, možnost vystavení v obchodě atd.

Další fáze se nese ve znamení výroby prototypů. Neboli jinými slovy celá pracovna je zavalena maketami výrobku, na kterých testujeme materiál, velikost a funkčnost. Tato fáze trvá tak dlouho, dokud výrobek takzvaně „neuzraje“.

Poté, co se definitivně rozhodneme pro konstrukční řešení, tvar i velikost, vývoj postupuje do další fáze, kdy se vytváří grafika a budoucí výrobek se již konzultuje s výrobci. Následně hotový návrh odchází do výroby. Ve chvíli, kdy přijíždí první kusy z výroby, nastává tzv. „hodina pravdy“. Teprve v tuto chvíli vidíme, zda všechna práce a úsilí přinesla kýžený výsledek. Dokud člověk fyzicky nedrží hotový výrobek v ruce, nemůže si být jistý, že vše funguje tak jak má a jak si ve svých návrzích představoval.
 

Nikola: Kdo u vás doma hrál divadlo?
Kateřina: S loutkovým divadlem jsme si často hrály s mou starší sestrou. Také jsme jezdívali k babičce do severních Čech, což byl odjakživa loutkářský kraj, kde loutkářství mělo hluboké kořeny. Hra s loutkovým divadlem u nás byla vlastně na denním pořádku.

Nikola: Máte nějaký kamenný obchod? Je možnost si divadélko někde osobně prohlédnout, osahat?
Kateřina: Naše zboží nabízíme v internetovém obchodě www.kufrik.cz. Kamenný obchod bohužel v tuto chvíli nemáme, nicméně na Praze 8 máme vzorkovnu, kde je možno si celý sortiment prohlédnout. Loutky\ i divadla si můžete koupit s 20% slevou jen pro maminky z tohoto webu ProMaminky.cz v kategorii Nákup a prodej (zadejte kód, který tam najdete). Pravidelně se zúčastňujeme prezentačních akcí na knižních veletrzích či na veletrzích určených pro děti. Aktuálně je to například veletrh For Babies v pražských Letňanech, kde jsme spolu s vámi na stánku ProMaminky.cz a děláme radost dětem (i maminkám). Na akcích se snažíme co nejlépe vystavit celý sortiment a zákazníkům představit co nejvíce atraktivních nabídek. Na všechny se moc a moc těšíme :)

http://www.promaminky.cz/clanky/rozvoj-a-vychova-ditete-106/hrajte-divadlo-vase-deti-to-oceni-410