O nás

Dobrý den,
jsme taková běžná rodina, máma, táta, dvě děti. Kdysi dávno jsme chtěli našim dětem koupit loutkové divadlo, ale nebudeme předbíhat; pokud se chcete něco o nás více dozvědět, přečtěte si článeček viz níže ...

Přejeme Vám spoustu pohodových chvil, radosti a hlavně zdraví :-)

Rudolf a Kateřina Drdlovi

RODINA-S-DIVADLEMJak to naše loutkové divadlo vlastně vzniklo?

Každý tvůrčí proces má svůj začátek, nějaký spouštěč, který rozpohybuje události a způsobí, že se život začne odvíjet směrem, který by člověk nikdy nepředpokládal. A my bychom se s Vámi chtěla podělit o vzpomínku na ten náš bod v čase, co mu předcházelo a co z něj vyplynulo …

Na úplném začátku si vybavuji nádherné chvilky z dětství. Vzpomínky, které voní létem a pohádkovým dřevěným domečkem. Právě ten nám totiž tatínek na zahradě postavil. Krásnou chaloupku, téměř perníkovou, s okénkem a dvěma okenicemi s ozdobenými červenými srdíčky. Chaloupku, ve které se odehrávaly všechny naše hry, přátelství, dobrodružství a vlastně celé prázdniny.

Jedna z her, která patřila k našim nejoblíbenějším, bylo představení pro širokou veřejnost. Tak to alespoň stálo na plakátech, které jsme si vyrobili. Samozřejmě i na vstupenkách. Divadlo se hrálo z okénka chaloupky a diváci seděli na židličkách v improvizovaném hledišti před chaloupkou na trávě.

Nutno podotknout, že tato hra byla nejenom jedna z nejoblíbenějších, ale stala se hrou s největším počtem účastníků. Chaloupka se trvale stala místem setkávání pro mnoho dětí z okolí a dodnes si uvědomuji trpělivost a shovívavost rodičů i sousedů, protože nadšený hlahol dětí, smích a radostné výskání byly na denním pořádku.

Roky uplynuly, vyrostli jsme, děti se nám narodily a náhle byly ve stejném věku, jako my tenkrát. Blížil se Ježíšek. Co by tak mohl přinést, jaké překvapení …

Paměť a vzpomínky zapracovaly a už to bylo: "Vždyť přece nemáme divadlo, musíme ho sehnat!"

Vrháme se na internet, hledáme, pátráme, porovnáváme. Ale stále nemůžeme najít takové, které bychom si přáli. Máme totiž poměrně jasnou představu; chceme pro děti divadélko hezké, barevné, veselé, šikovné, se spoustou roztomilých loutek a velkým výběrem pohádek. A ještě aby bylo jednoduché na ovládání. Možná jsme měli smůlu, každopádně naše nadšení vystřídalo rozčarování. Dumali jsme, přemýšleli, co s tím, až se náhle vynořila myšlenka, kterou jsme bezděky vyslovili nahlas:

„A co kdybychom ho tedy vyrobili?
A nejenom divadlo, mohly by to být celé pohádky, takové pohádkové sety se vším, i s textem. Hlavně těch pohádek by mělo být co nejvíce.  Ale musíme vymyslet nějaký materiál a výrobu, aby se divadlo zbytečně neprodražovalo. Klasické marionety jsou totiž drahé a malé děti si s nimi ani hrát nemohou, nitky se jim stále zamotávají. Tak z čeho tedy loutky vyrábět, aby byly pevné, levnější než marionety a šikovné do ruky i pro malé děti?“

A to byl ten bod, začátek. Následovaly nekončící denní i noční pracovní maratóny. Nákresy postav, hledání vzorků, úprava pohádek, studium grafických programů, materiálů, barev neboli prodírání se náročnou cestou, která se nazývá vznik a výroba nového produktu.

Coby vystudovaní hudebníci jsme s výrobou žádnou zkušenost neměli, nicméně jsme shodou okolností setkali s materiálem zvaným knihařská lepenka a objevili jsme jeho úžasné možnosti.
Hurá, dobrý nápad, posunuli jsme se o další jeden stupínek na nekonečné pyramidě úkolů … a tak dále a tak dále …

Někdy jsme se trefili do černého, někdy se zprvu nadějný směr ukázal jako slepá ulička. Často to byla metoda pokus – omyl. Ale dnes, po více než deseti letech dřiny, nekončící práce, nevyspání, ale i  nadšení a radosti z tvůrčí práce, můžeme snad konstatovat, že je za námi výrobek, které přináší radost dětem i dospělým. Výrobek, který děti rozvíjí v mnoha oblastech, výrobek, se kterým jsou spokojeny stovky našich zákazníků a se kterým již jedna generace dětí vyrůstala.

Vyzkoušejte i Vy ten pocit, kdy děti hledí na jeviště jako očarované!
Když upřeně sledují děj a jejich tváře a reakce přesně odrážejí pocity, které prožívají. Když jsou spolutvůrci děje, protože ho mohou aktivně ovlivňovat, komentovat a radit jednotlivým postavám.

Připravili jsme pro Vás loutková divadélka se spoustou pohádek, se kterými si tento pocit můžete vyzkoušet. Najdete je zde.
Vyberte si nějaké a vyzkoušejte! Protože zážitky, které získáte při hře s Vašimi dětmi, budou patřit k těm, na které se nezapomíná …

Přejeme Vám spoustu krásných a nezapomenutelných chvilek s Vašimi dětmi :-)

Rudolf a Kateřina Drdlovi